SSS

Sıkça Sorulan Sorular
Programla ilgili en popüler soruları cevapladık.. Cevabı burada bulamadıysanız, size e-posta ile yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Sorularınızı girisimcilik@ozyegin.edu.tr yazın.

Başvuru değerlendirme süreci nasıl oluyor?

İstanbul Kalkınma Ajansı destekli LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı’na önceden duyurulan tarihler arasında internet üzerinden yapılan başvurular, başvuru tarihinin sona ermesi ile birlikte LeanLab eğitmenleri, mentorleri, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yöneticisi, Özyeğin Üniversitesi TTO ve Girişimcilik Merkezi Direktörü, Boğaziçi Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yöneticisi, Boğaziçi Üniversitesi TTO Yöneticisi tarafından bir haftalık sürede incelemeye tabii tutulacak ve teknoloji seviyesi, ticarileşme potansiyeli gibi unsurlara göre yapılan teknik değerlendirmeler sonucu yeterlilik onayı alan adaylara programa kabul edildiklerine dair bildirim yapılacaktır.

Başvuru değerlendirme kriterleri nelerdir?

Başvuru kriterlerini sağlıyor olmak:


  • TRL3 ve üzeri bir teknolojiye sahip,
  • Fikri mülkiyet temelli veya ticarileşebilir bir iş fikrine sahip,
  • Akademisyen ya da doktora öğrencisi
  • İş fikrine ve programdan beklentilerine dair bir video sunarak LeanLab programına başvurabilir.
Eğitimlere ve uygulamalara katılım sağlayabilir olmak

Hangi alanlardan iş fikriyle başvurabilirim?

Programa yapılacak başvurularda herhangi bir alan sınırlandırması olmamakla birlikte, üzerinde çalışılacak iş fikrinin ticarileşmeye elverişli olması ve teknoloji tabanlı olması gerekmektedir. İş fikrinin özellikle farklı sektörlerin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olması, ticarileşme potansiyelini arttıracaktır.


Fikri mülkiyet temelli ve TRL3 ve üzeri bir teknolojiye sahip olan iş fikirleri herhangi bir alan ayrımı olmaksızın LeanLab programının çerçevesine girmektedir.

Eğitimler nerede olacak?

LeanLab: Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı eğitimlerinin ikinci dönemi Avrupa Yakasında Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde gerçekleştirilecektir.

Programı bitirme koşulları nelerdir?

LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı’nda katılımcı akademisyen veya doktora öğrencileri, başvuru esnasında belirtildiği halde ekip üyeleri tarafından LeanLab eğitimlerinin eksiksiz tamamlanması ayrıca haftada en az 15 saat müşteri keşfi ve en az 5 müşteri görüşmesi gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

LeanLab’in sağlayacağı avantajlar ne olacak?

LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı katılımcıları I-Corps ve Business Model Generation sertifikalı eğitmenlerden ders alacaktır. Başvuru esnasında belirtilen iş fikrine özel mentorluk desteği eğitimler esnasında sağlanacaktır.


Bir eğitim döneminde haftada en az 15 saat müşteri keşfi ve en az 5 müşteri görüşmesi gerçekleştirilecek olup bu sayede akademik girişimci iş fikriyle ilgili sektörel tecrübe edinme imkanına kavuşacaktır.


Program sonunda yatırım alma ve müşteri bulma odaklı bir demo day gerçekleştirilecektir. İki dönem sonunda bir yıl içerisinde gerçekleştirilecek iki dönem sonunda en başarılı bulunan fikri mülkiyet temelli girişimciye patent değerleme hizmeti ücretsiz olarak sunulacaktır.

Programa kaç kişi katılabilecek?

Her dönemde en az 6, en fazla 10 akademisyen ve doktora öğrencisi LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı’na kabul edilecektir.

2019'da ikinci eğitim dönemi ne zaman olacak?

2. Dönem eğitim faaliyetlerinin 6 Aralık 2019, Cuma günü başlaması hedeflenmektedir. Detaylı program takvimi katılımcılar ile ayrıca paylaşılacaktır.

Eğitimlere ve uygulamalara katılım zorunlu mudur?

LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı hedeflerinin gerçekleşmesi için katılımcı akademisyen veya doktora öğrencilerinin eğitimlere ve müşteri ziyareti gibi uygulamaya yönelik faaliyetlere eksiksiz bir şekilde katılması önemlidir.

Program sonunda şirketleşmek zorunlu mudur?

LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı’nın temel amacı akademisyenleri laboratuvar ortamından çıkararak onların ticari hayata dahil birer girişimci akademisyen olmalarını sağlamaktır. Bu amaçla program sonunda girişimci akademisyenin kendi şirketini kurması arzulanmakla beraber böyle bir zorunluluk yoktur.

Firmalara erişim konusunda ne gibi destekler sağlanacak?

LeanLab Akademiden Girişime Yenilikçi Dönüşüm Programı Türkiye genelinde ve İstanbul özelinde olmak üzere geniş bir iştirakçi, destekleyici kuruluş ve yatırımcı ağına sahiptir. Program esnasında bahsedilen geniş ekosistem katılımcıların girişimlerini hayata geçirebilmeleri için değerlendirilecektir.